DEKORASYON FİKİRLERİ

ANASAYFA > DEKORASYON FİKİRLERİ
dekorasyon fikirleri

DEKORASYON FİKİRLERİ

07.06.2020

Ev, Ofis veya İşletmelerinizin dekorasyonunu yaparken, bir iç mimarla çalışsanız bile bilmeniz gereken birçok detay var… 

Dekorasyon kolay gibi görünen fakat zorlu bir süreçtir. Bir iç mekan tasarımcısının deneyimi; estetiğin çok ötesinde bir önem taşır.  Alan planlama, renk koordinasyonu, aydınlatma teknikleri, bina güvenliği, enerji tasarrufu, çevre koruması ve montaj uygulaması ile ilgili tüm bilgiye sahiptir.

Eğer yaşam alanınızı kendiniz dekore etmek istiyorsanız size önerilerimiz.

Dekorasyona başlamadan önce kendinize şu soruları sorun ve notlar alın…

Neleri seviyor/ sevmiyorsunuz, hobileriniz, gelen misafirler çocuklu mu ve yatıya kalıyor mu? Evinizde yaşlı, çocuk, engelli veya kronik rahatsızlığı olan biri var mı? Evinizde en çok vakit geçirmek istediğiniz alanlar… Dekorasyonla bunların en ilgisi var diyebilirsiniz… Fakat bu detaylar günlük yaşamınızda size daha konforlu bir yaşam alanı oluşturacak.

En acil yapmanız gerekenler…

Eviniz inşa edilmeye başladığında ilk yapmanız gereken, mutfak dolaplarını ve tezgahlarını, banyo tesisat grubu aksesuarlarını, zemin tercihlerinizi, musluk başlarınızı vs. hemen belirlemeniz gerekiyor.

Yeni eşyalar almadan önce eski eşyalarınızı gözden geçirin…

Eskimiş koltuklarınızın karkası sağlamsa yüzeylerini değiştirebilir, kitaplığınızı boyatabilir devasa olan masanızı daha küçük bir hale getirtebilirsiniz.

Almak istediğiniz ürünleri eleyin…

Bu süreç içinde iç mekan dergilerini, mobilya mağazalarını ve iç mimarlık üzerine olan sosyal medya hesaplarını gözden geçirin. Beğendiğiniz ürünlerin fotoğrafını çekin ve bunları bir bütün olarak hayal edin, ortaya çıkan sonuç nasıl bir yolda ilerlemeniz konusunda size yardımcı olacak ve zaman geçtikçe alışveriş listenizde ki gereksiz ürünleri elemiş olacaksınız.

Alacağınız her parça için kendinize iki soru sorun. Gerçekten buna ihtiyacım var mı? Ve evimde buna ayıracak bir alan var mı? Dar alanlarda çok fazla eşya olması konsantre bozukluklarına ve buna bağlı gergin ruh haline sebep olabilir.

Yanlış seçimler yapmayın!

Odalarınızın genişliği, kolonlar, pencere/kapının bulunduğu kısımlar ve hatta gün ışığının etkisi eşyaları düzenlemenizde çok önemli bir rol oynayacak. Evinizi ölçün, tavan yüksekliği, kapı boy ve eni, odalar…

Evinizin planını bir kağıda çizip odaların en ve boy ölçülerini not edin. Alışverişe çıkarken bu kağıdı yanınıza alın ve eşyaların odalarınızda ne kadar yer kaplayacağını saptayın. Böylece hem alana sığmayan bir ürünü almamış olur hem de diğer eşyalar için ne kadar yer kaldığını anlamış olursunuz. Mobilya mağazaları ile odanız neticede aynı boyutta değil, sizi bunların yanıltmasına izin vermeyin.

Eviniz güneş almıyorsa koyu renklerden uzak durun. Perdeleriniz mutlaka gün ışığını geçiren açık tonlarda olsun.

Dar odalarda çok desenli ürünler kullanmayın alanı daha dar gösterecektir.

Zemin döşemesinde soğuk bir malzeme kullanılmışsa, dokusu olan ürünler tercih edin aksi taktirde evin içinde ki sesler aşırı yankıya sebep olacaktır.

Ayrıca duvarlar inceyse duvarlara tablolar asabilir veya sesin geldiği yönde ki duvara mobilyalarınızı yerleştirebilirsiniz.

Detaylardan bir diğeri ise renk seçimleriniz.

Ev, ofis, işletmeleriniz için renk seçimleri çok önemlidir.

Uzun süre vakit geçireceğiniz alanlarda daha huzurlu hissetmek için açık ve pastel tonlarını tercih edin. Koyu tonlar, yoğun desenli ürünler ve sıcak renklere uzun süre maruz kalmak sizi negatif etkileyecektir.

Ayrıca eğer bir işletme açmayı düşünüyorsanız renkleri hedef kitlenize göre belirlemeniz gerekiyor. Sıcak satış yapıyorsanız turuncu, kırmızı gibi renkleri tercih etmelisiniz. Bu renkler yüksek enerji verdiği için kısa sürede kalkıp gitme isteği uyandıracaktır.

Dekorasyon desteği için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

BANEVA AHŞAP YAPILAR

Bir Ahşap Serüveni…