TINY HOUSE / MOBİL EVLER

ANASAYFA > TINY HOUSE / MOBİL EVLER
Tiny House fiyatlari

TINY HOUSE / MOBİL EVLER

21.09.2020

Tiny House Nedir? İnşaat izni gerekir mi?

Batı ülkelerinden tüm Dünya’ya yayılan ve ülkemizde de popüler hale gelen

 

Tiny House akımı nasıl başladı?

 

İsminden de anlaşıldığı gibi “Tiny House” Küçük Ev anlamına geliyor. Küçük ev akımının başlaması ise 2008 yıllarına dayanıyor. 2008-2012 yılları arasında Batı Ülkelerinde yaşanan Küresel Ekonomik Krizin etkisi ile evlerini ve işlerini kaybeden insanların; daha az masraflı bir yaşam tarzına geçmek için geliştirilen hızlı ve ekonomik çözüm olarak görülen yapılar şimdilerde ise en çok tercih edilen konutlar haline geldi.

 

Küçük evlerin tercih edilme sebepleri ise; tiny house fiyatlarının daha düşük olması, büyük yapıdaki ahşap evlere göre daha az masraflı olması, vergisinin daha düşük olması, bakım ve onarımının daha kolay ve daha az masraflı olması, kanunlar nezdinde daha kolay inşa edilebilmesi ve altına tekerlek konularak taşınabilir hele getirilebilir olmasıdır.

 

Daha önceki blog yazımızda Mobil Evlere yer vermiştik. Prefabrik ve taşınabilir olarak bilinen mobil evlerle tiny house aslında aynı mantıkla inşa edilen yapılardır. Fabrikasyon süreci atölyelerde tamamlanan ve sonrasında arsalara monte edilen bu evler ahşap evlerde ki gibi altyapı gerektirmezler.

Bu yapılar bir yerden başka bir yere taşınabilir şekilde imal edilirler.


Tiny House veya Mobil Evlerde inşaat izni gerekir mi?


Alt yapısı olmadığı için inşaat izni gerekmez fakat inşaat izni olmayan arsalarda yapının zemine gömülmemesi, tamamının toprak üzerinde kalması gerekmektedir. Konteyner evlerde ki gibi teknik kullanılarak konumlandırılırlar.

Taşınabilir ev dendiğinde genel olarak tekerlek üzerine kurulu bir ev gibi düşünülse de illa tekerlekli olmak zorunda değildir. Burada en önemli nokta yapının toprak üzerinde kalacak şekilde zemine gömülmeden yani römork üzerinde taşınabilecek şekilde tasarlanması ve imal edilmesidir. Daha rahat taşıyabilmek için tekerlek üzerine kurulu modelleri de tercih edebilirsiniz.


İnşaat izni olmayan arsalar için mükemmel çözüm sunan taşınabilir ahşap ev veya prefabrik evler ihtiyaca bağlı olarak oldukça geniş bir kullanım alanına sahiptir.

Yılın belli dönemlerinde tatil amaçlı kullanabileceğiniz gibi inşaat, tarım vb. faaliyet dönemlerinde barınma veya ofis olarak kullanabilirsiniz.

Peki taşınabilir evler olarak geçen mobil ev, tiny house, ahşap ev ve prefabrike evlerde elektrik, su ve atık giderleri ne şekilde yapılmalıdır?

İnşaat izni olmayan arsalarda bu evleri yaptırabilmeniz için yapının alt yapısının olmaması gerekiyor, bu nedenle bu evlerde su basmanı yoktur.

Yapı için gereken elektrik, su bağlantıları ve giderler için farklı çözümler kullanmak zorundasınız. Elektrik için güneş enerjisi panellerine, su deposuna ve atık su deposuna ihtiyacınız olacak. Karavanlarda da olduğu gibi…

Küçük ve taşınabilir evlerin sunduğu avantajlar daha fazla olsa da bazı dezavantajları da var ama bunlar sizi çok fazla masrafa sokmayacak ve fazla zahmet vermeyecek işler. Örneğin belli aralıklarla temiz su deposuna su eklenmesi, atık su giderinin olduğu tankların boşaltılması gerekiyor. Atık su giderini vidanjör yardımı ile rahatça yapabilirisiniz.

Ahşap Ev Fiyatları, Ahşap Av Modelleri, Bungalov Ev, Tiny House / Mobil Ev Fiyatları için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

BANEVA AHŞAP YAPILAR

Bir Ahşap Serüveni

Görselde yer alan Tiny House modelleri örnek olarak kullanışmış olup tarafımıza ait değildir. Talep üzerine istenilen model ve ebatta yapılmaktadır.