GELENEKSEL TAŞ EVLER

ANASAYFA > GELENEKSEL TAŞ EVLER
Geleneksel Taş Evler

GELENEKSEL TAŞ EVLER

08.06.2020

Geleneksel Taş Evler…

Geleneksel Taş Ev Modelleri ve Fiyatları, Taş Ev Yapım Teknikleri, Taş Evler en çok hangi bölgede bulunur? Satılık Taş Ev Fiyatları neye göre değişiyor ve Taş Ev Maliyeti Nasıl Hesaplanır? Tüm merak ettiklerinizi kısaca cevaplamaya çalıştık…

Yüzlerce yıldır dünyanın hemen her bölgesinde yaygın olarak rastlanan bir yapı türü olan taş evler, coğrafi bölgenin şartlarına ve ekonomik koşullara göre farklılık göstermekte.

Dayanıklı, güçlü ve sağlıklı yapılar olmaları sebebi ile genel olarak sıcak iklim bölgelerinde ısıdan korunma amacı ile tercih edilmişler. Ülkemizde genel olarak Ege, Akdeniz de yaygın olan taş evler Anadolu'nun pek çok bölgesinde de görülmekte.

Taş evler genel kırma (doğal) ve kesme taşlar kullanılarak yapılan yapılar olarak ikiye ayrılıyor.

Kesme taşlar üreticilerden hazır olarak satın alınabildiği gibi az sayıda olsa da halen usta ellerde işlenerek yapılabilmekte. Ayrıca Taş Ev yapımında en çok kullanılan yöntemdir.

Büyük taş parçalarının inşa sahasında kısmi olarak yontulması ile doğal halleriyle kullanılan bu taş ev modeli, yalnızca ülkemizde değil dünyanın pek çok farklı yerinde halen oldukça yaygındır.

Kırma taş evler kendi içinde coğrafi bölgelere göre farklı tekniklerle yapılmaktadır. Anadolu’da uzun yıllar kolay bulunması ve daha rahat inşa edilebilmesinden dolayı kerpiç benzeri basit bir malzeme kullanılarak taşıyıcı sistemi olmayan yığma taş evler yaygındır.

Taş evler kesme ve kırma taşla yapılanlar dışında çeşitli karma örnekleri de mevcut. Özellikle ahşapla beraber yapılan karma evler çok güzel bir görüntüye sahip...


Peki taş evleri diğer yapılardan ayıran farkı ne?

Aslına uygun ve geleneksel tekniklere uyumlu olarak inşa edilen taş evlerde çok az endüstriyel malzeme kullanılarak yapılır ve doğayla uyumlu bir yapı türüdür.

Hemen hemen hiç beton kullanmadan bir taş ev yapılabilmektedir. En önemli özelliklerinden biri de yapının diğer evlere göre gerektirdiğinin çok üzerinde bir sağlamlığa sahip olmalarıdır.

Yeri doğru seçilmiş ve sağlıklı inşa edilmiş bir taş ev, hemen her türden doğal afete dayanıklıdır ve yalıtımı oldukça iyidir. Bu özellikler taş evleri oldukça avantajlı hale getirmektedir.

Taş Evlerde Bakım ve Onarım

Betonarme evlere göre çok uzun sürede bile çok az bakım gerektirir ve bakım maliyeti oldukça düşüktür.

Taş Ev Maliyeti

Estetiği ve sağlamlığı ile göz dolduran taş ev fiyatları ne kadar ve neye göre belirleniyor?

Projenin yapılacağı bölgenin arazi şartları, imar durumu, zemin etüdü, kullanılacak malzeme ve proje detayları fiyatları belirleyen faktörlerden birkaçı. Binanın çatısı, kullanılacak ahşap doğramalar, kapılar, ısıtma sistemi, şömine, mimari proje ve dekorasyon gibi tüm detaylar maliyet hesaplamasını yüksek oranda etkilemekte.

Aslında Taş Ev maliyetini; talep eden kullanıcının istekleri de belirlemiş oluyor

Taş evler için kullanacağınız malzeme Y-Tong tuğla ise maliyeti farklı, delikli tuğla ile yapılacaksa maliyeti farklı hesaplanıyor. Alıcı olarak taş evlerin fiyatlarını hesaplarken sadece taşın maliyeti hesaplanmamalıdır. Şöyle düşünün betonarme bir yapıda dış cephe sürekle boya ve bakım gerektirirken taş evlerde bu bakımı 10-20 sene de bir yaptıracaksınız ve bakım maliyeti betonarmeye göre daha uygun olacak.

Taş Evler İçin Yapı İzni Gerekir mi?

Taş evler; betonarme evlerle aynı yapı denetime tabi tutuluyor, izin ve ruhsat alınması gerekiyor.

Satılık Taş Ev Fiyatları

Eğer taş ev satın almak istiyorsanız maliyetin üzerine bir de bölgenin turistik değeri eklenecektir. Örneğin Çanakkale bölgesinde Ayvacık’ta yer alan konutla Assos’ta alacağınız konut arasında fiyat farklılığı olacaktır. Bodrum bölgesinde ise taş ev fiyatları en üst düzeye ulaşacaktır. Gördüğünüz gibi taş evlerin maliyetini hesaplamak tamamen müşterinin nasıl bir ev istediği ve konutu nerede yaptıracağına göre değişiyor bu yüzden taş ev metrekare fiyatlarını belirlemek oldukça zor.

Ahşap Ev Modelleri ve Fiyatları, Anahtar Teslim Ahşap Ev Metrekare Fiyatları, Bungalov Ev Modelleri ve Fiyatları, Üçgen Ev Model ve Fiyatları için iletişime geçebilirsiniz.

BANEVA AHŞAP YAPILAR

Bir Ahşap Serüveni