CAFE VE RESTAURANT PROJELERİNİZ İÇİN DEKORASYON ÖNERİLERİ

ANASAYFA > CAFE VE RESTAURANT PROJELERİNİZ İÇİN DEKORASYON ÖNERİLERİ
ahsap-restoran-projeleri-tasarimlari-baneva

CAFE VE RESTAURANT PROJELERİNİZ İÇİN DEKORASYON ÖNERİLERİ

03.11.2020

CAFE VE RESTAURANT PROJELERİNİZ İÇİN TASARIM VE DEKORASYON ÖNERİLERİ

Restoran projesi oluştururken dikkat etmeniz gerekenler, satışınızı arttıracak detaylar, restoran tasarımı nasıl yapılmalı, cafe ve restoran dekorasyon önerileri…

Özellikle büyük şehirlerde yaşayan insanların hayatında kafe ve restoranlar büyük bir yere sahip… Mekanlar artık sadece yemek yemek, arkadaşlarla vakit geçirmek veya iş molasında birer kahve içmek için değil özel toplantılar, iş yemekleri, eğlence ve etkinlikler için kullanılıyor. Hatta son yıllarda ofise bağımlı olmayan çalışanlar laptoplarını alıp kafelerde çalışıyor. Bu sebeple işletmelerin; konuklarına sağladığı konfor oldukça önemli bir hal aldı.

Müşteriler mekan tercih ederken lezzet ve temizlik kadar konforu ve dekorasyonu da oldukça önemsiyor. Doğru tasarlanmış bir restoran projesi ve dekorasyonla daha fazla müşteriye ulaşabilir ve kısa sürede çok karlı bir işletme haline gelebilirsiniz.

Bir işletme açmak için tabii bunlar yeterli değil. Belirlenmesi gereken birçok detay işletme sahiplerini bekliyor; ne tür bir işletme açmak istediğiniz, hangi müşteriye hitap edeceğiniz, hedef kitleniz, nasıl bir algı yaratmak istediğiniz, mekanın konumu, bütçeniz… gibi birçok detay var ama biz bu yazımızda cafe ve restoran projelerinde nelere dikkat edilmesi gerekir, konseptte uygun renk, mobilya ve dekorasyon seçimleri gibi konularda mekan sahipleri için birkaç tüyo vereceğiz.

“Unutmayın; her restoranın kendi tarzı, içeriği, konsepti olmalıdır.” 


İlk yapmanız gereken “tarzınızı belirlemek”

Belirlediğiniz hedef kitlesi; menünüzden fiyatlarınıza, kullanmanız gereken renklerden mobilya seçime kadar size yol gösteren haritanız olacak. Salaş konforlu bir mekan, sıcak satış, steakhouse veya toplantıların davetlerin yapılacağı çok şık bir mekan… tercih sizin.

En iyi reklam “memnun” müşteridir…

Yemeklerinizin lezzeti kadar, mekanınızın konforu ve dekorasyonu da bir o kadar önemli. Müşteri devamlılığını sağlamak ve gelen misafirlerinizin çevresine sizi tavsiye etmesi sizi kısa zamanda başarıya ulaştıracaktır.

Tasarım ve dekorasyon önerilerine geçmeden önce restoran projelerinizi hazırlarken nelere dikkat etmeniz gerekir kısaca bahsedelim.

HAVALANDIRMA

Yoğun yemek kokusu içerisinde kimse çok fazla vakit geçirmek istemez. Üzerinize sinen yemek kokusuyla günün kalanını devam ettirmeyi kimse tercih etmez. Bu sebeple restoran ya da kafenizin havalandırmasının çok iyi olması gerekiyor.

DÜZEN

Restoranlarınızda oluşturduğunuz doğru düzenleme hem müşterilerin daha rahat oturmalarını sağlayacak hem ürünlerinizin satışını arttıracaktır.

“Görsel Mağazacılık” teknikleri ile ana menünüz dışında kalan pasif ürünleri ifşa ederek satışı artırabilirsiniz. Tatlılarınızı, özel salatalarınızı veya diğer alternatif ürünlerinizi sergileyeceğiniz alanlar siparişini bekleyen müşteriler için daha cazip hale gelecektir.

Mekan yönetiminde düzen oluştururken masa ve sandalyelerin çok sıkışık olmaması hem garsonlara hem müşteriye alan bırakılması gereklidir.

KAPASİTE

Hedef kitlenize uygun kapasite belirlemelisiniz. Şık bir restoran sahibiyseniz gelen misafirlerinizi ağırlarken daha dikkatli olmanız gerekir. Karınızı arttırmak için yaptığınız sıkışık oturma düzeni ters etki yaratabilir. Mekanda uzun süre bulunmak isteyen müşteriler yan masadakilerin konuşmalarını duymasını istemeyecek veya diğer konukların masalarına sandalyelerine çarpmalarından rahatsız olacaklardır.

Sıcak satış yapıyorsanız daha yoğun bir oturma düzeni sağlayabilirsiniz. Yeriniz darsa bar masası konseptini kullanabilirsiniz.

MUTFAK TASARIMI

Restoranınız için en fazla para harcayacağınız yer büyük olasılıkla mutfağınız olacaktır. Fakat bu yatırım uzun sürede size kar sağlayacaktır. Siparişlerinizi yavaşlatan bir mutfağınız varsa size büyük kayıplar yaşatacaktır. Yemek ve servisi kolaylaştıran iyi bir mutfağa ihtiyacınız olacak ayrıca havalandırmanın da iyi olması gerekiyor mutfakta pişen yemeklerin kokusu restoranı sarmamalı…

PARK ALANI

Sıcak satış için çok önemli olmada da üst düzey restoranlar için otopark oldukça önemli…


RESTORAN DEKORASYON ÖNERİLERİ

AYDINLATMA

Başarılı bir dekorasyon için aydınlatma oldukça önemlidir. Aydınlatma sadece iç mekan dekorasyonunun daha güzel ve etkili görünmesini sağlamakla kalmayıp aynı zamanda sıcak bir aydınlatma iştah açacak, sıcak karşılama görünümü ile yoldan geçenleri size çekecek ve ortamın atmosferini olumlu olarak etkileyecektir. Aydınlatmada kullanılan sıcak ışık mekanda daha huzurlu bir ortam yaratır, soğuk aydınlatma kişilerin daha yüksek sesle konuşmasına ve diğer müşterilerin rahatsız olmasına sebep olmakta…

DEKOR

Mekanınızı çok iyi bir şekilde dekore etmek tek başına size müşteri kazandırmaz… Lezzetinizden sunumunuza, dekorunuzdan müziğinize kadar bir bütünlük oluşturursanız kalıcı müşteri elde edersiniz.

Restoranınızın tüm sürecini etkileyen en önemli kriter hedef kitleniz… Restoranınızın dekorasyonu yaparken; mekanınızın tarzı ile müşteri potansiyelini sentezleyerek kendinize özgü bir tarz yaratmanız gerekir. Birbirinin kopyası olan mekanlar size sadece anlık müşteri sağlar, tercih edilen bir işletme olmak istiyorsanız tamamen size özel bir konsept belirlemelisiniz.

İç mekan tasarımı için seçeceğiniz mobilya ve aksesuarlar işletmenize uygun olmalıdır. Eğer şık davetler veren bir işletmeyseniz uzun masalar, gösterişli avizeler, şık koltuklar ve halılar tercih edebilirsiniz. Pahalı çiçekler, ışıltılı ama gözü çok yormayan aksesuarlar kullanabilirsiniz.

RENK

Biz farkında olmasak ta renklerin psikolojimiz üzerinde etkileri çok büyüktür. İştah açmak için en iyi renk kırmızı ve turuncudur. En çok satış yapan fastfood markalarına bakarsanız mutlaka bu iki rengi mutlaka kullanmışlardır. Fakat renk seçimine çok dikkat edilmesi gerekir. Kırmızı ve turuncu iştah açmak için en iyi seçimken verdikleri yoğun enerjiden dolayı kısa sürede kalkıp gitme isteğine veya hareket etme ihtiyacına sebep olur. Restoranınız sıcak satış yapmıyorsa bu renkler işletmeniz için olumsuz etkiler doğuracaktır.

Renk tercih ederken kafanızın karışmaması için şu şekilde düşünebilirsiniz. Konukların hızlıca yemeklerini yiyip gitmesini ve sürekli bir sirkülasyon sağlamak istiyorsanız canlı sıcak renkler, hareketli müzikler, çok konforlu olmayan sandalye ve masaları tercih etmelisiniz. Eğer bunun tam tersi olarak konuklarınızı uzunca ağırlamak, size özel bir müşteri kitlesi oluşturmak istiyorsanız daha soft renkleri tercih edebilirsiniz.

MÜZİK

Fon müziğinin etkisi çalışma alanları kadar restoranlar içinde oldukça önemlidir. Restoranınızın hedef kitlesine ve konseptine uygun bir müziği nasıl seçersiniz?

Hareketli müzikler iştahı arttırarak daha hızlı yemeye ve mekanı daha erken terk etmeye teşvik eder. Eğer sıcak satış yapan bir işletmeyseniz sizin için doğru seçim daha canlı müzikler olacaktır.

Eğer üst düzey bir restorana sahipseniz kesinlikle yüksek sesten ve hareketli müziklerden uzak durmalısınız. Senfonik, sofistik veya klasik müzikler sizin için en doğru seçim olacaktır.

HİJYEN

İşletmenizin tüm alanları temiz, düzenli ve tertipli olmalı. Mekanın girişinden oturma alanlarına, mutfağınızdan tuvaletinize kadar her yer temiz olmalı ve koku olmamalı. Ne kadar iyi bir işletme olsanız bile mutfaktan gelen yoğun koku ve pis bir tuvalet müşteri de olumsuz etki bırakacaktır.


Ahşap restoran projeleri, modelleri ve ahşap cafe-restoran fiyatları için iletişime geçebilirsiniz.

BANEVA I Ahşap Yapılar

Bir Ahşap Serüveni…

0216 630 21 21

0532 179 02 03

bilgi@baneva.com.tr

Ahşap Restoran Modellerimiz için sayfayı inceleyebilirsiniz.

Blog yazıları

Sibel Atagül