Ahşap ev bakımı ve onarımı nasıl yapılır

ANASAYFA > Ahşap ev bakımı ve onarımı nasıl yapılır
Ahşap evlerin bakımı ve onarımı nasıl yapılır

Ahşap ev bakımı ve onarımı nasıl yapılır

Ahşap evlerin bakımı ve onarımı nasıl yapılır

Ahşap ev, kütük ev veya bungalov yaptıracak olan müşterilerimizin en çok merak ettiği sorulardan biri olan ahşap yapıların bakım ve onarımı hakkında sizleri bilgilendirmek istedik.

Öncelikle şunu belirtmek isteriz ki; ahşap ev yaptırmadan önce ahşap üreticilerini çok iyi bir şekilde araştırmanız gerekir. Ucuz ve işlenmemiş ahşap malzeme kullanarak yapılan yaşam alanlarınız size ilk başta ekonomik gelse de yıllar geçtikçe bakım, onarım ve tadilat işlerine harcayacağınız paraları da üzerine koyduğunuzda aslında size daha pahalıya mal olmuş olacak.

Ahşap canlı bir malzeme olduğu için zamanla esneyecek, çatlamalar ve çeşitli deformasyonlar oluşacaktır. Bu yüzden özellikle dış cephe ve açık kullanım alanlarında ahşabın mutlaka işlemden geçmesi gereklidir. Bu işlemi üretici firmalar yaparken, bazı firmalar m² fiyatını ucuz tutup daha rekabeti çoğaltmak için ahşabı gerekli işlemlerden geçirmiyor ve sonrasında müşteri bakım ve onarım için daha fazla maliyet kaybı yaşıyor.

Senelerce oturup belki de çocuklarınıza bırakacağınız yaşam alanlarınızda maliyetten kaçınarak pişman olmak yerine yapıyı yaptırırken tüm bunları araştırıp kaliteli üretim ve işçilikle çalışan firmaları tercih etmenizi tavsiye ederiz. Bu sizin daha uzun aralıklarla bakım ve onarım yapmanızı sağlayarak uzun vadede sizi kara sokacaktır.

Peki tüm bunları yaptınız sonrasında yapılarınıza bakım gerekecek mi? Evet ahşap yapılarınıza belli aralıklarla bakım yaptırmanız şart. Yukarıda da belirttiğimiz gibi kaliteli ve işlemden geçmiş olan ahşap yapı malzemesi kullanılarak üretilen ahşap evlerinize bakımı daha uzun aralıklarla yapmanız gerekecek.

Bu bakımı kendiniz yapabileceğiniz gibi yaptırmış olduğunuz üretici firmadan ücret karşılığında destek alabilirsiniz.

Ahşap yapılarınızda daha uzun süre sorun yaşamadan oturabilmek için ilk adım; emprenye işlemi…

Yapım öncesinde ahşap mutlaka işlemden geçirilerek korum altına alınmalıdır. Bunun içinde mutlaka emprenye sisteminden geçirilip fırınlanması gereklidir.

Emprenye işlemi ahşabın yapısına uygun olarak belirlenen koruyucu maddenin ahşabın bünyesine geçirilme işlemidir. Ahşap malzeme içerisinde bulunan zehirli maddelerin ve ahşaba zarar veren mantarların oluşumunu engellemektedir.

Emprenye işlemi neden gereklidir?

Emprenye işlemi uygulanan ahşap hava şartlarından etkilenmez, böcek, mantarlardan etkilenmez, çürüme yapmaz ve zamanla eğilip bükülme yapmayarak çatlamaların oluşmasını engeller. Bu işlem uygulandığı zaman ahşap yapılarınız 56-60 yıl dayanır ve aylık ve senelik bakımla desteklenerek ölümsüzleştirilir.

Ayrıca ahşap yapılarınıza püskürtme yolu ile de emprenye yaptırabilirsiniz.

Ahşap evlerin bakımı için ipuçları,

Ahşap evlerinizin bakımını kendiniz yapıp daha kısıtlı bütçe ayırmak isterseniz; hangi aralıklarla ve nasıl bir bakım yapmanız gerektiğini bilmeniz gerekiyor. Zamanında müdahale ederek hem daha büyük sorunlar yaşamaktan kurtulacak hem de yepyeni görünmesini sağlayacaksınız.

Aylık bakım nasıl yapılmalıdır…

Her ay hafif nemli bir bezle ahşap yüzeylerini silerek, toz ve küf oluşumuna karşı önlem alabilirsiniz. Bu işlemin, çok sıcak saatlerde ve ıslak bezle yapılmaması gerekir. Çünkü bu, ahşapta çatlamalara ve ahşabın çalışmasına neden olabilir. Ahşabın yerle teması önlenmeli ve ahşap, arkasındaki boşluklardan mutlaka hava almalıdır. Nemli bezle silme işlemini yaptıktan sonra kuru bir bezle nemini almayı unutmayın. Ahşap üzerinde reçine oluşabilir, reçineleri de mutlaka temizlettirin. Ahşap yapılarda genellikle pencereler ve kapılar da ahşap malzemeden yapıldığı için bu alanlarında bakımı oldukça önemlidir. Küfe ve toza karşı bakım yaptığınız halde şişme veya hava sızdırma sorunları yaşayabilirsiniz. Bu işlemler için uzmanlığınız yoksa sizin yapabileceğiniz pek bir şey yok, ihmal etmeden mutlaka tamir yaptırmanız gerekiyor.

Yaz aylarında görülen reçine akmaları daha fazla akıp ahşabı sarartmadan yakılmalıdır.

Yer döşemelerinde açılmalar var ise; ahşabın biçimine uygun dolgu macunları ile kapatılmalı ve o noktalarda, böcek ve bakteri oluşması önlenmelidir.

 

Ahşap evlerinizde senelik bakımı nasıl yaparsınız…

Aylık bakım daha kolayken senelik bakım daha meşakkatli bir işlemdir. Ama mutlaka yapılması gerektiği için üşenmeyin ve senede bir defa vaktinizi ayırıp bakımınızı uygulayın.

Peki senelik bakımı nasıl yapacaksınız?

Ahşap canlı bir malzeme olduğu için; bakteri üretimi için iyi bir zemindir. Bu yüzden senelik bakımda ilk olarak yapılması gereken işlem bakteri oluşumunu engellemektir. Ahşabın emprenye işlemi ile sağlamlaştırılması gereklidir. Marangozlardan veya üretici firmanızdan emprenye işlemini uygulatarak zararlı bakterilere karşı evlerinizi koruma altına alabilirsiniz.

İşlemin yapıldığı yaşam alanlarınızda herhangi bir çürüme ve bakteri olmaz. Ve böylece ahşabı böceklerden ve mantarlardan korumuş olursunuz.

 

Çatlakların macunlanması:

Ultraviyole ışınlar ve nem, ahşabın en büyük düşmanıdır ve çatlaklar oluşturur. Dış cephelerde, eğer varsa, her yıl çatlaklar, süper dolgu malzemeleri ile doldurulmalı (çatlayan malzemenin yenisiyle değiştirilmesi daha uygun olacaktır) ve boya işlemi yapılmalıdır.

Çürüyen ahşapların değiştirilmesi:

Cephelerde görülen çürümüş ahşaplar; macun veya boya ile doldurulup geçiştirilmemeli, mutlaka yenisiyle değiştirilmelidir. Aksi takdirde, çürüyen ahşap, çevresindeki ahşaplara da zarar verecektir. Her yıl olmasa bile iki yılda bir defa temizlenip kurutulmuş yüzeyler, fazla sıcak olmayan bahar aylarında bir kat örtücü boya ile boyanmalıdır. Bu boyalar asetik asit serpintisi, klorlu hava ve klorlu tuz serpintisine karşı dayanıklıdır.

 

Ahşabın üzerindeki reçinelerin yakılması

Macun ve boya işlemlerine geçilmeden önce, varsa ahşaptaki reçineler sıcak hava tabancaları (sıcak hava üfler) veya pülümüs ile (gaz ocağına hortum takılarak alev püskürtülmesi) yakılarak reçineler akıtılmalıdır. Yangın tehlikesine karşı sıcak hava üfleyen tabancaların tercih edilmesi daha uygundur.

 

Senelik ahşap ev bakımında ikinci olarak yapmanız gereken uygulama ise boyadır.

Boyaya başlamadan önce çürük ve çatlak bölgelere macun uygulamanız gerekir. Macunu sadece sorunlu yüzeylere uygulamanız gerekiyor, eğer tüm yüzeye sürerseniz boyanın ömrünü kısaltmış olursunuz.

Fakat ahşap için özel olarak üretilen boyaları tercih etmeniz gereklidir. Sıradan boyalardan ahşap için özel üretilen boyaların farkı ise ağacın nefes almasını sağlar, suya karşı korur ve çatlak oluşumunu engeller. Bu boyaları tercih ederek ahşap yüzeyleri korumuş ve daha dayanıklı hale gelmesini sağlamış olursunuz.

Boya işlemi bittikten ve kuruduktan sonra ise sene de bir defa sağlık açısından zararı olmayan ve kokusuz cila ile zeminlerinizi cilalayabilirsiniz.

Yer döşeme cilasının seçimi

Yer döşemesi ahşap ise cila olarak su bazlı olanlar kullanılmalıdır. Su bazlı cilalar insan sağlığına zarar vermez ve kalıcı bir kokuları yoktur. Sert ve dayanıklı cilalar, aşınmaya karşı dirençli oldukları için tercih edilebilir. Su bazlı cila her yıl bir defa bir kat uygulandığında, ahşabın bakımı yapılmış olacaktır.

 

Aylık ve senelik bakımları rutin halinde yaptığınız sürece ahşap evinizde uzun yıllar sağlıklı ve huzurlu bir şekilde rahatlıkla oturabilirsiniz.

 

Eski eser ahşap evin korunması:

Eski eser ahşap evlerde, ağacın yaşını uzatacak korumalar yapmak yerine (ağacın ölmesine neden olabilir), ilk haline uygun olarak kullanmak daha iyidir. Yapının uzun süre dayanması isteniyorsa ahşap emprenye edilebilir; ama bu sistem uygulandığında ağaç tamamen ölür. Restorasyonda ağacın kendi devrindeki gibi kullanılması esas prensiptir. Dış cephelerin bakımı zor denir, ama teknik boyalarla boyanıp bilinçli uygulamalar yapıldığında, dış cephe boyasının 8-9 yıl ömrü vardır.  7-8 yılda bir bakımdan geçirildiği takdirde, ahşabın içine hiçbir şekilde atmosferik etki girmediği için, çok uzun yıllar yaşayabilir.

 

Bakım ve onarım hakkında bilgi ve destek almak için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.